Kilka słów o BARFie

Plusy BARF-a

Dieta BARF oparta jest na fakcie, że pies będąc genetycznie w 99,8% wilkiem (w procesie udomowienia zmieniony został behawior i zwyczaje a nie genetyka) powinien jeść to do czego stworzyła go matka natura. Zarówno układ zębów, sposób otwierania pyszczka jak i układ trawienny, wielkość żołądka i sposób jego pracy klasyfikuje psy jako zwierzęta mięsożerne. Słowem pies jest stworzony do jedzenia mięsa.

Co prawda w procesie udomowienia zmieniły się zwyczaje żywieniowe psów i pies potrafi wyżywić się rozmaitymi rzeczami  (pierwsze udomowione psy a także obecne półdziko żyjące psy w slumsach wielkich miast jedzą to co znajdą na śmietniku) to jednak jeżeli chcemy psa żywić tym co najlepsze a nie tylko tym co mu starczy; to właściwą dietą jest BARF.

BARF – czyli odpowiednie biologiczne surowe pożywienie to sposób żywienia dzięki, któremu jesteśmy wstanie kontrolować to co dajemy naszym zwierzętom. Przepisy obowiązujące w UE dają producentom paszy dla zwierząt ukrywania składników lub po prostu nieinformowania o rzeczywistym składzie. Np. na opakowaniu karmy może być napisane, że jest bez konserwantów (a przecież produkty niekonserwowane szybko się psują) dlatego, że konserwanty dodawane są tylko do półproduktów a nie do produktu końcowego.

Wielu behawiorystów zaleca stosowanie diety BARF, która pomaga rozwiązywać problemy z zachowaniem. Podobnie do BARF-a przekonało się wielu hodowców i trenerów, którzy na własnych psach się przekonali jakie korzyści daje stosowanie naturalnego pożywienia. Wystarczy spojrzeć na psy jeżdżące w psich zaprzęgach które jedzą surowe mięso choć pewnie taniej i łatwiej wozić suchą karmę w worku.

Jak zacząć karmić BARF-em?

Zanim zacznie się dawać psu surowe mięso trzeba przygotować jego układ trawienny na taką zmianę. Przez pierwsze parę dni (nawet do 2 tygodni ) podaje się głównie wołowe żołądki z treścią pokarmową. Dzięki temu w żołądku psa odtwarza się flora bakteryjna oraz zwiększa się kwasowość.

BARF powinien stanowić przynajmniej 80% diety pieska, reszta to mogą być smakołyki, resztki z talerza czy inny „fastfud”. Oczywiście najlepiej byłoby gdyby pies jadł tylko BARF ale życie weryfikuje najlepsze nawet zamierzenia.

Pies nie musi jeść codziennie, optymalnie jest karmić psa 3 dni rano, 3 dni po południu i 7 dzień przerwy. Istnieje możliwość, że pies najedzony sam sobie będzie robił głodówki jedno a nawet parodniowe.

Mamy do wyboru albo podawać gotowe mieszanki przygotowane przez dietetyków formy PRIMEX albo ustalić dietę psu i podawać co dzień inny rodzaj mięsa.

Gotowe mieszanki firmy Primex zawierają zmielone mięso z kością i bez kości, podroby i żołądki, warzywa i owoce. Zbilansowane są dla szczeniaków, psów dorosłych i alergicznych. To najwygodniejszy sposób karmienia BARF-em.

Można karmić różnymi rodzajami mięsa w różne dni, można skorzystać z gotowej diety na naszej stronie. To daje możliwość większej kontroli nad tym co i kiedy dajemy.

Ile podajemy pokarmu?

Młode psy 2-6 miesięcy: do 10% wagi ciała 3 razy dziennie w początkowym okresie, pod koniec 2 razy dziennie

Dorastające psy 6-12 miesięcy do 5% wagi ciała, 1 dziennie, 6 dni w tygodniu.

Psy dorosłe powyżej roku 2-3% wagi ciała, 1 dziennie, 6 dni w tygodniu.

W zależności od aktywności psa, jego temperamentu można modyfikować delikatnie te proporcje.